top of page
Търсене

Умора и усещане за слабост - има ли начин да й повлияем?

Още в далечната 1800 г, Джеймс Паркинсон описва този характерен симптом в своят научен труд "Shaking Palsy". От тогава до днес се смята, че "слабостта" или "усещането за слабост" е ключов компонент от заболяването на Паркинсон.


Повечето от хората, засегнати от това заболяване, определят усещането за слабост по различни начини като "цялостна слабост в тялото", "слабост в ръцете или в краката", "тежест в краката" и "усещане, че краката са от направени от олово и не могат да се преместят".


Каква е причината за това усещане?


Причините могат да бъдат много, но една от водещите причини както коментирахме и в предишни статии е нарушената перцепция и начин на възприятие на тялото.


В проучване публикувано в PubMed през ноември 2022 Objective and self-perceived lower limb weakness in Parkinson’s disease - PMC (nih.gov) са изследвани 90 последователни пациенти с PD и 52 контроли, съответстващи на възрастта. Регистрирани са клинични и демографски променливи, както и възприемана слабост и свързани с тях необичайни усещания за долните крайници, включително "тежки крака", "уморени крака" и "болка". Силата на долните крайници се е измервала в двата крака с помощта на специализиранния инструментариум спрямо Medical Research Council scale /динамометрични (флексия на крака) и претегляща машина (екстензия на крака)/. Слабост и абнормни усещания за долните крайници се съобщават при 69% от пациентите с PD и 21% от здравите контроли. Интересен е факта, че в групата на пациентите с Паркинсон, пациентите, които са с необичайни усещания за долните крайници имат подобна мускулна сила на тези без тези необичайни усещания чрез обективни измервания.


Следователно една от причините за това атипично усещане, е погрешната перцепция

/възприятие/ като се смята, че се касае от загубата на неврони в тази част на мозъка, които са отговорни за перцепцията за чувството за издръжливост.


Какви са другите причини и как можем да се справим с тях?


В статията на APDA посветена на този проблем са изброени някои от по-често характерните причини, които вие можете да наблюдавате и да прецените дали не се касае за вас.


  1. Мускулна слабост и загуба на сила в мускулатурата на тялото - честа причина вследствие на инактивитета / обездвижването/ и нежеланието за движение, което се наблюдава при повечето пациенти, е мускулната сила и обем да е значително редуциран. Ето защо е желателно редовно да се тренира и да се използват и безопасни упражнения със съпротивление. За подходящи упражнения, се обърнете към специалист рехабилитатор или кинезитерапевт, който след подходящи тестове ще разработи най-подходяшата за вас тренировка.

  2. Хронична умора - причината за слабостта може да е породена от постоянното чувство за умора, което изпитват пациентите. Препоръчително е да си водите дневник и да описвате в кои части на деня се чувствате уморени и при какви обстоятелства. Причината може да е от медикаментозната терапия, от депресията, която често съпътства заболяването,от липсата на пълноценен сън или здравословен проблем като анемия или заболяване на щитовидната жлеза. Ето защо е важно да прецените коя е причината, която я поражда. Независимо от причината, важното е да знаете, че редовните тренировки и упражнения успяват значително да се справят с умората.

  3. Ортостатична хипотония / Ниско кръвно налягане при изправяне на тялото/ - при пациентите с Паркинсон често кръвното налягане е по-ниско и страдат от понижаването му при смяна на местоположението на тялото. Добро решение е преди всичко да измерите кръвното при преместване на тялото преди и след и ако забележите отклонение, да се добави повече сол и течности към диетата. Друг трик е носенето на компресивни чорапи, но внимание ако имате периферно артериално заболяване.

  4. Повишена слабост - С напредване на възрастта, настъпва цялостна мускулна слабост, резултат от забавянето на всички процеси, настъпването на мускулна хипотрофия и слабост. Но разбира се това не трябва да ви плаши, а напротив да ви мотивира да се движите повече, да тренирате редовно и да поддържате тонуса на мускулатурата и силата си в максимално добра форма.

Независимо каква е причината, горещо ви съветвам да обсъдите този проблем с вашия лекуващ лекар, който най-правилно ще идентифицира проблема и ще намери начин да ви помогне. Но нека и вие си помогнете като се движите редовно, тренирате за засилване на мускулатурата и издръжливостта си и се храните пълноценно.


И нека не забравяме, че ключа към щастието и дълголетието е един ДВИЖЕНИЕ....ДВИЖЕНИЕ...ДВИЖЕНИЕ.




 
 
 

Последни публикации

Виж всички
Болка в кръста и Паркинсон

Все повече хора с това заболяване изпитват болка в кръста, причината, за която смятат е различна от тяхното първично заболяване. В някои...

 
 
 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page