top of page
Търсене

Равновесие и баланс при болестта на Паркинсон?

Актуализирано: 8.04.2024 г.

Сигурно се чудите защо използвам две думи близки по значение в заглавието?


Защото равновесието е пряко отражение на нашия вътрешен баланс и ниво на хармонизация, интелектуално, спиритуално и ментално.


Преди няколко години започнах да се занимавам активно с йога и по-конкретно с виняса. В практиката имаше доста предизвикателни пози, в които трябваше да запазя равновесие и моя инструктор/гуру, сега близка приятелка и човек, на който искрено се възхищавам Изабела Монева, казваше на трениращите "За да запазите равновесие, трябва ума ви да е спокоен".

Времето напредваше и колкото по-спокоен беше ума ми, толкова по-добро равновесие имах.


При хората, засегнати от Паркинснон, емоциите, които и фрустрацията, която изпитват от болестта, им влияе изключително силно не само върху равновесието, но и върху движенията и тремора. Определено причината за засягане на равновесие не е само в липсата на концентрация и спокойствие на ума, а е част от болестта и е известна като постурална нестабилност.

Постурална нестабилност се изразява със загуба на равновесие и падания, които могат да настъпят изведнъж и по-често се случва по време на завъртане на тялото в простронството.

Една от по-честите причини за постурална нестабилност са нарушената поза на тялото, което е приведена напред, сгънати колене и липса на заключване на коленни стави в пълна екстензия, слаба глутеална мускулатура, малка опорна основа в комбинация с малки, ситни крачки с малък размер на разкрача. В допълнение емоцоналното състояние с по-голяма ажитираност, притеснение или засилено чувство за спешност може да провокира още повече проблема.


Какво можем да направим в случая?


Има различни методи за запазване на равновесето, за някои от които ще разкажа по-долу, но най-важното е да започнете максимално рано да тренирате равновесието си и да го провокирате в компанията на добър терапевт около себе си. Колкото по-рано се започне работа с него, толкова по-продължителен и добър ще е ефекта. И нещо много важно, не е нужно да започнете да изпитвате проблем с равновесието, за да го тренирате, тук правилото е максимално рано да се започне.


Тай Чи


Тай Чи е китайско бойно изкуство, основано на умението за поддържане на баланс. Състои се от нежни, ритмични плавни движения, които насърчават баланса и гъвкавостта. Сесията включва дълбоко дишане и се определя като форма на "медитация в движение", която е подходяща за всички възрасти. Не натоварва ставите и сърдечно-съдова система, като същевременно подобрява мускулната сила, подобрява подвижността, намалява стреса и е показана при редица заболявания, в това число и болестта на Паркиносон.


Проучване, публикувано през 2012 г. в New England Journal of Medicine, показва ползите от Тай Чи при болестта на Паркинсон. 195 пациенти с Паркинсон са рандомизирани в 3 групи.


  • Едната група практикува Тай Чи два пъти седмично в продължение на 60 минути

  • Втората група практикува тренировки с тежести

  • Третата извършва само разтягане

След 6 месеца резултатите са повече от категорични. Пациентите в групата на Тай Чи били по-гъвкави и можели да се навеждат повече напред и назад, без да губят равновесие или да падат. В сравнение с другите групи, движенията им също били по-плавни и били в състояние да поемат по-дълги крачки по време на ходене. Подобно на тези, които тренирали с тежести, тези, които практикували Тай Чи имали повишена сила на краката и можели да се изправят от седнало положение по-бързо. Най-голямото подобрение обаче било в броя на паданията, като тези, които практикували Тай Чи, намалили паданията и падали по-малко от половината пъти в сравнение с субектите в другите две групи. Интересното е, че групата на Тай Чи също е имала по-малко дискинезии, тъй като са успели да възприемат стратегии, които водят до по- контролирано движение.

Един примерен урок може да видите от линка: https://youtu.be/y-ZLrHXMKdk


LSVT BIG


Постуралната нестабилност е един от основните симптоми, който е фокус на LSVT BIG.

Протоколът е създаден в три части, като във всяка една от тях активно се работи, за да се подобри баланса, силата, позата и степента на осъзнатост при всяко движение. В допълнение терапевта може да провокира и модифицира втората и третата част от тренировката до степен, в която да провокира допълнително пациента с цел подобрен контрол на стабилността и намален риск от падания. Голям процент от движенията са насочени към подобряване на силата, позата и профилактика на паданията вследствие на подобрена походка и калибрация.

Повече за ефекта на LSVT BIG върху походката, можете да намерте в това проучване Quantitative assessment of the gait improvement effect of LSVT BIG® using a wearable sensor in patients with Parkinson's disease - ScienceDirect.

Терапевтът, който работи с вас, ще избере най-подходящия вариант за вас, за да се възползвате максимално от ползите, които носи LSVT BIG терапията.


Медитация и осъзнатост в движение


Независимо какво правите, опитайте се да се фокусирате върху движенията си и по-осъзнато да се движите в пространството. Ако изпитвате тревожност или притеснение може да използвате правилото за 468 дишане, при което вдишвате като броите до 4, задържате дъха броейки до 6 и издищате за 8. Може да направите няколко повторения докато ходите спокойно или преди да инициирате движение. Важно е да се отпуснете и спокойно да започенете движение.

Запомнете вашето емоционално състояние изключително много влияе на физическото ви представяне, затова се отпуснете и дишайте дълбоко преди да започнете да се движте.

Бъдете осъзнати и нека не забравяме "За да запазите равновесие, трябва ума ви да е спокоен".


 
 
 

Последни публикации

Виж всички
Болка в кръста и Паркинсон

Все повече хора с това заболяване изпитват болка в кръста, причината, за която смятат е различна от тяхното първично заболяване. В някои...

 
 
 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page