А какво е мястото на съня?
- Vera Ivanova-Velinova
- 19.03.2024 г.
- време за четене: 3 мин.
Актуализирано: 31.03.2024 г.
В досегашните статии, обсъждахме ролята на движението за подобряване на нашето физикално и ментално състояние, но днес ще обърнем повече внимание на съня и какво трябва да знаем за него.
Сънят е с изключително значение за всички хора, но с особена важност за хората, засегнати от заболяването на Паркинсон.
По време на сън се случват редица детоксикиращи процеси в мозъка, които ни помагат на сутринта да се чувстваме свежи и активни, заредени с енергия за деня.
Предполагам ви се е случвало да не сте успяли да спите цяла нощ, на сутринта главатa ви тежи, страдате от главоболие и сте силно раздразнителни. Познато ли ви звучи?
Каква е причината?
През деня мозъчната дейност генерира редица "токсични" метаболити в мозъка. Тези съединения са резултат от обменните / метаболитни / процесите, които протичат във всяка нервна клетка
/неврон/, в процеса на нейното жизнено функциониране. Тези "токсични" съединения остават в мозъка до момента, в който не си дадем покой и на заспим. Когато това се случва, настъпва активен процес на детоксикация и се включват механизми, по които тези метаболити се изчистват и се отделят в цереброспиналната течност, която обгражда главния и гръбначния мозък. "Пречиствателната система", която се включва основно по време на сън е вид лимфна система. Лимфната система в нашето тяло е една от системите, в които се складират вредните субтсанции от обменните процеси на всички човешки клетки и по която се оттичат във венозната кръв, а оттам към сърцето с идеята тази "токсична" течност да бъде пречистена и оксидирана.
Мозъка си има собствена лимфна система, наречена от някои автори глимфатична система.Наречена е така, тъй като зад нейната активация стоят малки клетки в мозъка, наречени глия. Системата се активира и започва да дренира мозъка през нощта по време на сън.
Ако мозъка не се пречиства ефективно за дълъг период от време, тогава в него се натрупват вредни метаболити като бета-амилоид, протеин, който и се смята, че е причина за появата на болестта на Алцхаймер. Интересен е факта, че някои хора, които развиват Паркинсон преди това са страдали от РЕМ нарушенията на съня. При тях се открити нишки на алфа синуклеин в мозъка им. Sleep disorder linked to neurodegeneration aim of NIH-funded grant - Mayo Clinic News Network. При РЕМ нарушенията на съня, тялото и мускулатурата остават активни по време на РЕМ фазата на съня, а не в дълбока релаксация, както се случва в действителност. Алфа синуклеина е един от най-честото откритите патогенн протеини, складирани в мозъка при заболяването на Паркинсон.
В проучване публикувано през Октомври 2013 от National Institute of Health в САЩ се обсъжда в детайли ролята на детоксикиращата система, която се активизира в мозъка докато спим. Направено е проучване на мишки, в чиито мозък е имплантиран бета-амилоид, доказано е , че по време на сън, тялото им изчиства два пъти по-бързо този вреден протеин, който коментирахме по-горе е една от причините за развитие на Алцхаймер.Sleep disorder linked to neurodegeneration aim of NIH-funded grant - Mayo Clinic News Network Ето защо една от причините да спим качествено е да се пречисти нашия мозък от вредния ефект на вреднте обменни вещества от мозъчната клетки.
Другата причина е, за да се продуцира по-голямо количество допамин, от чийто недостиг страдат засегнатите от Паркинсон.
Случвало ви си е след сън да се чувствате по-малко сковани и по-подвижни?
Причината е, че по време на сън се синтезира допамин, който влияе значително на заболяването. В един от епизодите на The Parkinson Podcast provided by Davis Phinney Foundation Live Well with Parkinson's TODAY - Davis Phinney Foundation,д-р Александър Виденович, един от водещите лекари по нарушения на съня в САЩ, разказва в детайли за благотворния ефект на съня върху продукцията на допамин. Той описва в детайли циркадния ритъм на организма или механизма, по който се контрлира състоянието ни на сън-бодърстване през деня, от който цикъл зависят всички човешки жизнени процеси. За стартиране на съня от водещо значение е количеството светлина, което достига до нас, ако започва да се стъмва или е тъмно, организма започва да продуцира мелатонин, който вкарва тялото в състояние на сън, ако е светлото, настъпва обратния процес и човек се събужда. От голямо значение за хората и особено за тези страдащи от Паркинсон е количеството светлина, което поемате през деня и от него зависи до голяма степен и вашата двигателна активност. Смята се, че преди сън не е добре да се излагаме на силна пряка светлина, а напротив да е по-приглушена, за да започне и продукцията на мелатонин. И обратно, ако искаме да сме по-активни е добре да поемаме повече слънчева светлина и разходки на открито.
И така колко е препоръчително да спим?
Експертите казват минимум 6 часа, а оптимално е 8 часа сън и то лягането и заспиването да се случва малко преди 22 часа.
Разбира се независимо, че съня е от огромно значение, това не означава, че ще се отдадем на активен мързел и покой, нека не забравяме тренировките и тяхната роля, за нашето движение:)
Comments