top of page
Търсене

Загуба на тегло при болестта на Паркинсон. Какво трябва да знам?

Днес ще обърна специално внимание на един феномен, който се случва при повечето пациенти с Паркинсон, а имено загубата на тегло.


С напревдване на възрастта постепенно започваме да губим мускулна и костна маса, сила и издръжливост, особено ако не се стараем да се храним пълноценно и да се движим и тренираме активно. Процесът на загуба на мускулна маса се нарича саркопения и при мъжете загубата на мускулна маса е сравнително с около 1 % по-малко, отколко при жените / 9.1% за сметка на 10 % редукция при жените/. Наред със загубата на мускулна маса, започваме да губим и стелитни клетки, клетки които са разположени около мускулните миофибри и които са отговорни за бързото възстановяване на мускулатурата след тренировки или увреждане. За жалост освен мускулната маса, намалява и броя на митохондриите, основния енргоосигуряващ и обезпечаващ органел на клетките, което прави ефективността на мускулите още по-трудна с липса на енергия за извършване на механична работа.

Всички тези процеси настъпват едновременно като крайния резултат е намалена подвижност, липса на сила за извършване на ежедневните ни дейности, нарушена стабилност, равновесие и увеличен риск от падания. Наред с това започва да страда костната плътност и настъпва процес на остеопороза с увеличен риск от счупвания.


Важно е да обърнем специално внимание, че този процес е особено силно изразен при невродегенеративните заболявания, при които мускулната маса и сила страда и се губи допълнително заради невро-мускулното засягане от болестта и инактивитета поради обездвижването и липсата на желание за движение.


В поредица от уебинари посветени на болестта на Паркинсон на American Parkinson's Foundation "Managing Weight Loss and Maintaining Muscle Mass"Bing Videos, диетолога Shameem Kizar от Outpatient Neurosciences Koye Edmon Clinic, Canada, разглежда основните причини за загуба на тегло при пациентите с болестта на Паркинсон, както и предоставя ценни съвети за запазване и поддържане на здравословно тегло.


Причини за загуба на тегло при Паркинсон?


Причините за загуба на тегло според Shameem Kizar са разделени в две основни направления:


  • моторни - тремор, ригидност, затруднено гълтане, забавен пасаж на храната в стомашно-чревния тракт, обстипация / запек /


  • немоторни - депресия, апатия, липса на обоняние, липса на интерес към храната


Треморът и засилената скованост изразходват голямо количесто енергия, поради което хранителния прием се оказва недостатъчен, за да обезпечи нуждите на тялото от енергия и започва да разгражда резреви от мазнини и наличните протеини в тялото.

Поради факта, че /брадикинезията/ забавеността не засяга само скелетната мускулатурата, но и гладката мускулатура в тялото, процесът на храносмилане става по-бавен, изпразването на стомаха се забавя, с което се поддържа и усещането за ситост по-дълго време. Това от своя страна води до по-малко и по-рядко хранене през деня. Обстипацията от своя страна подобно на стомаха, пречи на освобождаването на храната и нуждата от последващ прием. Да не говорим, че уврежда чревната стена и води до хрончино възпаление и свръхрастеж на патогени.


От немоторните симптоми депресията е силно изразена и липсва желание за хранене, особено за разнообразна храна.


Аз бих добавила и ограничен прием на протеини, заради медикаментите. Повечето от пациентите, които приемат препарати, съдържащи леводопа, предпочитат да не е приемат протеини, за да може леводопа да се резорбира по-пълноценно. Но и тук правилото е не да не ядем протеини, а да не ядем 30 мин преди прием на медикаменти протеини.


Кога трябва да се притесним за теглото си?


Ако отслабваме повече от 5 % на месец, трябва да се консултираме с лекар и лекар диетолог.


Какво можем да направим?


Според диетолога от Канада, най-важното нещо е да си осигурите редовен прием на пълноценна храна. Напоследък все повече се говори за т. нар high density nutrient food, или храни богати на нутриенти. Всяка една храна е съставена от макронутриенти/ въглехидрати, мазнини, белтъчини/ и микронутриенти / минерали и витамини/. Макронутриентите в днешно време са много разнообразни и все повече преработени и нездравословни, но от нас зависи да предпочитаме качествена храна богата на пълноценни елементи.


Към въглехидратите спадат всички храни богати на скорбяла и целулоза или храни от пшеница, ориз, царевица, картофи, както и плодовете и зеленчуците. Хлябът и всички тестени продукти са въглехидрати, както и всички захарни и сладки искушения окоо нас. Основна функция на въглехидратите е да ни осигури енергия, енергия за извършване на различни двигателни и мисловна дейност. Когато говорим за въглехидрати с high density nutrients, говорим за пълнозърнест хляб със семена и ядки, говорим за разноцветни плодове и зеленчуци, които са богати на много антиоксиданти и витамини, тоест говорим за храни богати на хранителни вещества, които имат здравословна полза за нас, а не просто чиста скорбяла и захар.


Към белтъчините спадат яйцата, млечните продукти, месото, бобовите култури, киноа и други. Те биват от растителен и живтински произход като по-богати на протеини са продуктите от животински произход. Важно е да се спомене, че белтъчините са най-важния структурен елемент в тялото и без него няма как да съществуваме. 90 % от сухото вещество във всяка една клетка е протеин. За мускулите това е най-важният елемнт, от който са изградени. За да функционират нормално трябва да има ежедневен неколкократен внос с храната. Като тук правилото е както при диетите " на често и по-малко" и по възможност на всеки прием с храната. Протеините са изградени от аминокиселини, които са 20 на брой, 8 от тях са незаменими, не се синтезират в организма и трябва задължително да се внасят при прием, 3 от тях валин, изолевцин и левцин са особено важни структурни елементи за мускулите, ето защо се предлагат масово на пазара във вид на протеинова барчета и други.


Към мазнините спадат триглицеридите, мастните киселини и стеролите. Те са важен градивен елемент за клетките и осигуряват запаси от енергия в тялото. Миелиновата обвивка на невроните е също създадена от мазнини, ето защо е важно да приемаме достъчно с храната си. Мастните киселини са наситени и ненаситени взависимост от вида на връзките в молекулата. Важни за тялото са ненаситените мастни киселини - омега 3 и омега 6 . Те подобряват мозъчната функция и омега 3 способства за овладяване на хроничното възпаление. Тези мазнини може да намерите в морските дарове.


Според Shameem Kizar, в диетата на хората с Паркинсон, трябва да преобладават мазнините от растителен произход и протеините като храната се приема в малки порции често през деня. От продуктите с високо съдържание на мазнини можем да изберем авокадото, суровите ядки, семената и кокосовото масло.

Що се отнася до белтъчините на всяко хранене да имаме 20-30 грама и минимум 2 яйца на ден.

От въглехидратите можете да предпочетете овесени ядки, пълнозърнести продукти, обогатени със семена и ядки, кафяв ориз, оранжев картоф. Тук най-правилното определение е от Integrаtive Institute of Nutrition , където се обучавам в момента "Изяж дъгата", нека да ядем плодове и зеленчуци в различни цветове, защото те са богати на антиоксиданти и биофлаваноиди, които се борят с оксидативния стрес и възпалението.


Как да обогатим менюто си?


Shameem Kizar предлага много прост начин, ако сутрин хапваме овесени ядки с топла вода и мед, за да обогатим храната си, можем да заменим водата с мляко / краве или соево/ да добавим ядки и семена, да добавим кокосово масло. Ако ядем тост, намазан с мед, нека да го заменим намазан с фъстъчено масло. Ако хапваме паста нека да добавим и моркси дарове.

Тоест принципът е семпъл- ядем същия обем храна, но добавяме по-богати на нутриенти елементи. Ако се чудите кои варианти да изберете в секция Хранене има доста информация.https://www.nesespirai.com/%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B8%D0%BC%D0%B8.


И нека да обобщя храната е изключително важна, но без правилните тренировки и двигателен режим, няма как да поддържаме обема, ефективността и силата на мускулатурата, ето защо нека нашето тегло не бъде просто тегло, а активно работеща мускулна сила, която ни помага да вършим всички неща, които бихме искали да правим в ежедневието.







 
 
 

Последни публикации

Виж всички
Болка в кръста и Паркинсон

Все повече хора с това заболяване изпитват болка в кръста, причината, за която смятат е различна от тяхното първично заболяване. В някои...

 
 
 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page