top of page
Belly

Каква е ролята на микробиома?

През последните години бяха направени редици изследвания и нови открития в невероятния микросвят, който обитава нашите черва и по-специално дебелото черво. Тази галактика е комбинация от многобройни щамове бактерии, които влиаят на нашето настроение, здравословно състояние и конституция, това е нашия микробиом. Определени видове

/ щамове/ от тях могат да ни помогнат да изглеждаме по-слаби и красиви, а други да ни разболеят. А каква е връзката на тази информация със заболяването на Паркинсон? Нека разгледаме заедно в детайли по-долу.

Заболяването на Паркинсон и Микробиома

В редица проучвания се разглежда в детайли връзката между червата и мозъка като в някои от тях се смята, че първопричината за  болестта са патологичните процеси, които настъпват в червата много години преди появата на симптоматика. Един от най-ранните и характерни симптоми е хроничния запек, който с прогресията на заболяването става още по-сериозен и проблематичен. В основата стои стомашно-чревното възпаление, което се предполага, че е ключов компонент на агрегацията на протеина алфа-синуклеин (aSyn) в стомашно-чревния тракт и в патологичната прогресия на болестта на Паркинсон. Exploring the Connection Between the Gut Microbiome and Parkinson’s Disease Symptom Progression and Pathology: Implications for Supplementary Treatment Options - PMC (nih.gov) Смята се, че патологична разновидност на алфа-синуклеина се отлага в мозъчните структури и води до увреждане на невроните разположени в substantia nigra и тяхната постепена смърт.Bing Videos

Като цяло, няколко проучвания предполагат, че съществуват различни разлики в чревната микрофлора сред пациентите с Паркинсон в сравнение със здравите контроли.  Например, в скорошен мета-анализ, микробните щамове Lactobacillus, Akkermansia и Bifidobacterium са увеличени при пациенти с Паркисон, докато микробното семейство Lachnospiraceae и родът Faecalibacterium са намалени. Различните щамове отделят различни видове вещества вследствие на техния метаболизъм като някои от тях са източник на хронично възпаление за червата. Така на пример бе установено, че при пациенти с Паркинсон бактерията Escherichia coli (E. coli) са увеличени при пациенти с PD. Едно проучване установи, че изобилието от бактерии E. coli в чревната лигавица увеличава пропускливостта на дебелото черво при пациенти с PD и е свързано с няколко заболявания, характеризиращи се с възпаление на червата, включително болест на Crohn и улцерозен колит. Интересен е факта, че Helicobacter pylori (H. pylori), грам-отрицателна бактерия, също има по-висока честота при пациенти с Паркинсон. Въпреки че механизмите на H. pylori  остават неясни, индивидите, които са инфектирани с  H. pylori-положителни, са с 59% повишен риск от развитие на заболяването. Също се доказва, че хората, които са инфектирани с H. Pylori страдат отпродължително време от инфекцията , имат по-сериозни двигателни симптоми и приемат леводопа в по-висока доза Association of Helicobacter pylori with Parkinson's Disease - PMC (nih.gov). 

Връзката между пробиотиците и невродегенеративните заболяванята е добре проучена през последните години. Голям брой проучвания показват, че пробиотиците са в състояние да подобрят симптомите на Паркинсон при животински модели. В детайли, пробиотиците възстановяват митохондриалната функция и енергийния метаболизъм при заболяването на плъхове, като по този начин произвеждат защитен ефект върху допаминергичните неврониProbiotics mixture increases butyrate, and subsequently rescues the nigral dopaminergic neurons from MPTP and rotenone-induced neurotoxicity - PubMed (nih.gov).  В допълнение, пробиотичното приложение в продължение на 16 седмици намалява дискинезията в моделите на походката, балансиращата функция и двигателната координация при мишки.

Рандомизирано, двойно-сляпо, плацебо-контролирано клинично проучване на 60 пациенти с Паркинсон показва, че лечението с пробиотици в продължение на 12 седмици намалява UPDRS / скала за оценка на прогресията на заболяването/ Clinical and metabolic response to probiotic administration in people with Parkinson's disease: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial - PubMed (nih.gov)

Също така в момента се разработва благодарение на биотехнологиите бактерия, която да може да продуцира Леводопа директно в червата. По думите на главния изследовател Падхи ""След няколко повторения и подобряване на технологията за доставяне на лекарства, базирана на чревния микробиом, ние разработихме здрави пробиотични бактерии, които могат да произвеждат стабилни нива на L-DOPA по начин, който може да бъде силно настроен, за да достави дозата, необходима за всеки пациент" докторантът в лабораторията на Кантасами, представи новите изследвания на годишната среща на Американското дружество по фармакология и експериментална терапия по време на срещата на Експерименталната биология (EB) 2022, която се проведе на 2-5 април 2022 г. във Филаделфия..Researchers Harness Probiotic Bacteria To Deliver Parkinson’s Disease Treatment (scitechdaily.com)

В заключение:

Важна е грижата за червата и редовния прием на разнообразно количество пробиотици и пребиотици, което ще подобри не само състоянието на вашите черва, но и настроение и движение.

bottom of page