top of page
Търсене

Voyage...voyage - съвети за из път

Когато пътуваме на дълги разстояния е много важно да си организираме правилно времето, багажа и самото пътуване.

Ето защо е добре да помислим предварително и да направим план, благодарение, на който бихме се чувствали по-спокойни и уверени.


В поредицата подкасти на Фини Дейвис Фондацията в САЩ, пациенти с Паркинсон споделиха някои техни основни притеснения и проблеми, които ще се опитам да опиша в детайли по-долу.


В допълнение ще предоставя няколко препоръки относно двигателното състояние и подобряване на движенията по време на път. Надявам се да е от полза за вас.


И така какви бяха основните предизвикателства за участниците в подкоста?


  1. Подготовка за пътуване и създаване на списък


Много е важно, когато се подготвя багажа да се работи с предварително описан списък, в който е отразен необходимия багаж, медикаменти и други принадлежности. Често пъти поради засилена умора или разсеяност има риск да се пропусне важен компонент от багажа. Списъкът помага да бъдем фокусирани и да не пропуснем съществен елемент от него.


2. Избор на подходящи дрехи за път


Поради факта, че заболяването протича в някои случаи със засягане функциите на пикочния мехур и чести позиви за уриниране е добре да се подберат такива дрехи за път, които не ни затрудняват с откопчаване и закопчаване и е възможно по-бързо да се реагира. Ето защо могат да се подберат анцузи, поли и панталони с ластици, а не с цип и копчета.

Брадикинезията в комбинация със засягане на фината моторика, може да е истинско предизвикателство за бързо събуване на панталоните при възникнала спешна нужда.


  1. Добра организация на времето


Хубаво е да си предвидим един час допълнително преди старта на всяко пътуване или три часа преди полет. Дайте си допълнително време, тъй като имате реална нужда от него. Заради забавеността на движенията е добре да се планира времето и да предвидим един или половин час допълнително. Бързането води до стрес и засилване на симптомите като усилване на тремора и сковаността в тялото. Ето защо е много важно с цел безопасност да сме спокойни и да имаме време за реакция.


  1. Прием на лекарства и смяна на часови пояс


Смяната на часовия пояс налага предварително да се консултираме с невролог, тъй като може да се наложи промяна в режима на прием на медикаментите, които взимаме за лечение на Паркинсоновата болест.


  1. Движение и физическа подготовка


Ако ни предстоят дълги пътувания в седяща поза е задължително преди пътуването да направим комплекс от упражнения, аз лично препоръчвам LSVT BIG, за да подготвим тялото за по-продължително статично натоварване. По време на път е важно да не стоим в една поза повече от 30 мин. Стоенето в една поза за продължителен период от време води до засилване на симптоматиката, сковаността и забавеността. Ето защо ще ви посъветвам да спирате често колата на бензиностации и да се разхождате на всеки 30 мин или ако сте в транспортно средство и позволява да се движите вътре. По-долу предлагам и няколко прости упражнения:


А. Повдигане на пръсти и пети от седеж


  • 2 серии по 10 повторения


Б. Повдигане на коляно към гърди от седеж / редуваме десен и ляв крак/

  • 2 серии по 10 повторения


В. Боксиране с ръце пред гърди нагоре

/ редуваме дясна и лява ръка/


  • 2 серии по 10 повторения


Г. Интензивно сгъване и разгъване на пръстите на ръцете


  • 2 серии по 10 повторения


Д. Повдигане на таза нагоре от седеж


  • 10 повторения


Е. Сядане и изправяне от седалката

/ ако се налага се придържаме за облегалката пред нас/


  • 5-8 повторения


Е. Ходене


6. Добра хидратация и хранене


Поради по-ниското кръвно, до което водят някои от антипаркинсоновите препарати е важно да сме добре хидратирани. Моля не пропускайте възможност да приемате достатъчно течности през деня, за да профилактирате евентуален световъртеж и замайване. Напълно разбирам съображенията на повечето пациенти, че не им се ходи често до тоалетна, но всички жизнени процеси протичат във водна среда и ако не сте хидратирани не се чудете защо сте уморени, неподвижни и по-забавени.

За да нямате запек, който често съпътства пътуванията и смяната на средата е добре да хапвате повече зеленчуци, плодове, ядки и семена в комбинация с протеини.


И след цялата тази екипировка и подготовка... На добър път! Bon voyage!





 
 
 

Последни публикации

Виж всички
Болка в кръста и Паркинсон

Все повече хора с това заболяване изпитват болка в кръста, причината, за която смятат е различна от тяхното първично заболяване. В някои...

 
 
 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page