Често кашляне по време на хранене и прием на течности?
- Vera Ivanova-Velinova
- 5.02
- време за четене: 2 мин.
Актуализирано: 7.02
От известно време се опитвах да създам пост, който е посветен на този често срещан проблем от ежедневието на човек, страдащ от Паркинсон.
Защо е важно да говорим за него, а не просто да се правим, че не съществува?
Защото това не е просто " кашляне", а сигнал за нарушен гълтателно-дихателен модел.
Гълтането и проблемите свързани с гълтането, както д-р Роксан Диез-Грос PhD, сподели в епизод посветен на този проблем към Фини Дейвис фондацията в САЩ, е нова научна дисциплина, създадена едва през 1983 г и обособена като
" swallowing disorders".
В този епизод, д-р Грос представя гълтането като добре организиран процес, който не попада само в графа "гълтателен рефлекс".
Процесът на гълтане започва първоначално със сетивата като очите и устната кухина едновременно определят констистенцията на храната. В устната кухина храната се трансформира в каша или пюре и се придвижва назад към хранопровода. Този модел е добре анализиран и прецизиран внимателно от мозъка за понотатъшното придвижване на трансформираната храна.
Следващия етап е моментът на гълтане, който е синхронизиран с фазите на вдишване и издишване. Д-р Грос описва този етап по следния начин:
Поемане на въздух
Преглъщане
Издишване
Като преглъщането настъпва в последните няколко секунди от фазата на издишване и успоредно с него.
При болестта на Паркинсон, фазите протичат по-малко по-различен начин, което предизвиква кашляне, а именно:
Вдишване
Издишване
Преглъщане
Тази нарушена динамика между дихателните фази и преглъщането създава дискомфорт и е предпоставка за задълбочаване на проблема.
Друг много важен момент е позата. По време на хранене, хората, засегнати от Паркинсон имат тенденцията да се привеждат напред, което също е предпоставка за лошо преглъщане и създава проблеми.
Ето защо е важно да стоим изправени на масата, да се стараем да се храним по този начин и да внимаваме с дишането и издишането по време на хранене.
Има прекрасни дихателни упражнения, които е добре да се правят редовно, за да можем да тренираме както дихателната мускулатура, така и гълтателната мускулатура и да мислим за правилната синхронизация между отделните фази на гълтане и дишане.
Някои от дихателните упражнения, които мисля ще бъдат лесни и удобни за вас са две:
Свиркане с уста на различни мелодии по няколко пъти на ден за 5 мин.
Надуване на балони или надуваеми топки 4-5 балона 2 пъти на ден
Доказано е в няколко проучвания, че акцента върху фазата на издишване, подобрява значително и гълтателната мускулатура.
Според д-р Грос е добре да тренираме правилния начин на гълтане няколко пъти през деня без храна или течност, за да усетим отново динамиката и модела на изпълнение.
Поради факта, че не съм логопед, насърчавам да се консултирате със специалист в тази сфера. Целта на статията е да обърне внимание на този проблем, а не да предоставя съвети за лечение.
Comments