top of page
Търсене

Чести падания и "Freezing" при болестта на Паркинсон и как да си помогнем?

Един от най-характерните проблеми, които се появяват в хода на прогресията на болестта са паданията. Обикновено те се описват от пациентите като внезапно настъпващи периоди на левитация и изключително бързо падане без възможност за реакция с цел протекция на тялото.

Пациентите не могат да преценят каква точно е причината, която е провокирала паданията, но ако се направи по-обстоен преглед и анализ на етапите при конкретната ситуация и движение, става ясна подлежащата причина, а именно често пъти са възникналите периоди на "замръзване" или "freezing". Според последни статистически данни, този феномен е отговорен за 26 % от всички падания в ранните стадии на болестта и 80 % при напредналите стадии.


Какво представлява "freezing" феномена?


Когато нивата на допамин са ниски и сигнала за старт на движение от главния мозък към моторните неврони и мускулите е отслабнал, настъпва период на колебание при иницииране на движение или при неговото спиране. А именно пациентите, трудно започват движение като първа крачка при ходене или ставане от стол/легло и трудно го спират с множество ситни крачки, които са предвестник на паданията. Подобни затруднения, спирания и после отново стартирания на движенията могат да се случат с всички активности от ежедневието, но най-често възникват по време на ходене / FOG - freezing of gait/ , при преместване на тялото от едно място на друго или т. нар трансфери, при дейности с ръцете / FOUL - freezing of upper limb/ или дори говоренето.


Каква е причината?


За момента причината е неясна, но този феномен започва да се появява при по-напреднали стадии на заболяването. Интересен е факта, че 'замръзването" се появява при пациенти приемали повече от 6 години леводопа и се определя като "парадокса на допаминовата терапия". Според проучване, публикувано в www.parkinsonnewstoday.com - "Exploring the levedopa-paradox of freezing of gait in dopaminergic medicаtion-naive Parkinson's disease populations", при 150 пациенти лекувани с леводопа / 75 от Бразилия и 75 от Холандия/ и още 49 пациенти от Бразилия, които не са приемали леводопа се отчита, че пациентите лекувани с леводопа за 5-6 години, са изпитали "freezing" феномена по-рано и по-продължително за разлика от контролата без лечение с леводопа. В допълнение пациентите приемали леводопа са били с 7 пункта по -високи резултати на UPDRS скалата за разлика от т.нар "девствена" група.

Независимо от това проучване, категорична информация липсва и се налага да бъдат направени повече изследвания в тази област.


Кои са основните провокативни фактори или тригърни моменти за поява на "freezing"?


Периодът на "замръзване" често има предвестник, има причина, която го е провокирала, а именно:


  • Завъртане на тялото в пространството

  • Места с много хора

  • Тесни и тъмни пространства като коридори

  • Преминаване от една повърхност в друга

  • Преминаване през входната врата на стаята

  • При ангажиране на вниманието с друга двигателна дейност, на пример ходене с носене на предмет в някоя ръка или разсейване и говорене

  • При силен стрес, тревожност или страх


По какъв начин можем да помогнем на пациентите да преодолеят този епизод?


  • Когато пациентът трудно започва движение в никакъв случай не го карайте да се движат по-бързо, бързането води до поява на повече епизоди на замръзвания.

  • Изчакайте търпеливо епизода да отмине и се постарайте да накарате пациента да релаксира с дихателна техника на пример.

  • Ако пациентът не може да започне движението, сложете крак перпендикулярно пред неговия и го помолете да го прескочи.

  • Може да ги посъветвате да сменят баланса си от крак на крак и ритмично да тактуват/ маршируват с крака на място

  • Не ги разсейвате с говорене или задаване на въпроси

  • Фокусът трябва да е върху движението, което им предстои

  • Не им давайте да изпълнят няколко задачи едновременно като носене на чаша докато ходят

  • Използвайте цветни листчета, които да индикарат къде трябва да стъпи пациента


  • Музика - понякога музиката помага да се инициира движението


  • Качествен сън през нощта - много е важно пациентът да спи добре, тогава започва продукцията на допамин и е доказано, че при пациенти с "freezing" съня е много силно нарушен с чести кратки епизоди на сън през нощта и през деня. Повече за съня можете да откриете в статията ми А какво е мястото на съня? (nesespirai.com)


Важно е да отбележа, че е добре да се работи с добър колега физикален терапевт и че особено ефективна е специализраната двигателна програма при пациентите с този феномен - LSVT BIGLSVT BIG ® - доказаната двигателна терапия в САЩ за Паркинсонова болест (nesespirai.com) . Тя се изпълнява по-определена стандартизиране методика, чията цел е да помогне на пациентите да се справят с епизодите на "freezing" като се движат "BIG".


И най-голямата ми препоръка е да бъдете до тях, да ги подкрепяте и да бъдете търпеливи без излишно бързане и натиск. Накарайте ги да се чувстват спокойни и да мислят как се движат в пространството с големи движения и целенасочено.






 
 
 

Последни публикации

Виж всички
Болка в кръста и Паркинсон

Все повече хора с това заболяване изпитват болка в кръста, причината, за която смятат е различна от тяхното първично заболяване. В някои...

 
 
 

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page