top of page
Търсене

Феномена ОFF- или какво означава да си в OFF медикаментозен период

Предполагам, че много от вас, които приемате Мадопар или друг препарат, съдържащ леводопа-карбидопа, през деня сте изпитвали моменти, в които независимо от медикаментозната терапия се чувствате по-сковани, по-бавни, по-уморени и сте се питали на какво се дължи това. По-долу бихте могли да разберете.


Всяко едно хапче е съставено от различни химични субстанции, които гарантират неговата структура, ефективност, цялост и метаболизъм. Химичните субстанции, които въздействат директно върху проблема, който третираме, на пример главоболие, се наричат биологично-активни вещества / БАВ или активна молекула /, а тези които изграждат неговата форма или структура, са допълнителни, поддържащи таблетната или друга форма вещества. Когато един човек приеме лекарство, БАВ минават през сложен процес на метаболизъм като целта е финално да навлезат в кръвообращението и то в плазмата, за да може посредством кръвта да достигне да мястото в тялото, за което го приемаме, на пример мозъка при главоболие.

Обикновено БАВ или активната молекула стои в кръвообращението за няакакъв период от време в максимална концентрация, моментът, в който лекарството максимално ни действа и постепенно намалява до пълната му елиминация. Този период се нарича максимална плазмена концентрация. Защо за нас е важна тази информация? Защото само така можем да разберем OFF феномена.


ОFF феноменът е период, в който вашия медикамент или БАВ -леводопа, карбидоба е поизчерпал концентрацията в плазмата и настъпва процес на елиминация. Това е периода, в който ефективността на медикамента намалява и симптомите, за които го приемате като тремор, скованост, забавеност се появяват отново. Това е и причината, поради която вашите лекари ви препоръчват да приемате препарата в определени часове, с цел максимално плазмено насищане и концентрация.


И така, какви симптоми изпитваме по време на OFF периода?


Симптомите, могат да бъдат от моторно и немоторно естество.


1.Моторни


  • засилена скованост

  • отчетлива забавеност в движенията

  • засилен тремор

  • трудна подвижност и отчетливо влошаване на движенията


2. Немоторни


  • забавено мислене и чувство за обърканост т.нар "Brain fog"

  • засилена умора

  • засилена тревожност

  • засилена депресия и поттиснато настроение


Много е важно да разберем също така и в кои периоди и кои са причините за настъпването на този феномен.


Причините могат да бъдат от различно естество, но най-честите са:


  • хроничен запек / обстипация/ - запека води до по-бавно изпразване на червата, намалена подвижност или мотилитет в целия стомашнно-чревен тракт и невъзможност медикамента да бъде напълно абсорбиран / да навлезе в кръвта /

  • дълъг период без медикамнтозно покритие - обикновено през нощта лекарството не се приема и може да усетите по-затруднено обръщане в леглото или сутрешна скованост.

  • намалена абсорбция на лекарството поради прием на белтъчини в непосредствен близост с приема на медикамента


След като разбрахме какви са причините и симптомите, нека видим и как можем да им повлияем?


  1. Диета - най-важното за поддържането на тялото ни в добра кондиция и да избегнем обстипацията е правилното хранене. Специалистите препоръчват средиземноморската диета / информацията за нея може да намерите ето тук -> Хранене | My Site (nesespirai.com).Изключително важно е да приемате минимум 8 чаши по 200 мл вода на ден. Хидратацията редуцира умората и предодвратява запека.


2. Движение - правилното движение и тренировки способстват за подобряване на двигателното състояние при пациенти с ПБ. Доказано е, че вследствие на тренировките от мускулите се отделят вещества, които влияят на мозъка като стимулират невро-растежния фактор, благодарение на който започва процеса на възстановяване на мозъчните структури и стимулираме невропластичността. Повече за този феномен, може да прочетете ето тук -> Невропластичност - супер силата на мозъка (nesespirai.com) А коя е най-ефективната двигателна програма за ПБ, можете да прочетете ето тук LSVT BIG ® - доказаната двигателна терапия в САЩ за Паркинсонова болест (nesespirai.com)


3. Правилен прием на медикамента - много е важно да приемате медиакамента точно по начина, по който препоръчва производителя и както е отбелязано в листовката. За продуктите, съдържащи леводопа, трябва да се изкача някакъв период от време преди да консумирате протеини. Ето защо винаги можете да започнете със салата и после да добавите и протеина

/ месо, млечни продукти, бобови култури /


Последния ми съвет е в никакъв случай не се обездвижвайте за дълъг период от време като например да стоите на стол или пред телевизора, защото дългите периоди водят до засилване на сковаността, слабостта и невъзможността за иницииране на движение.Ако се налага да седите дълго време, ставайте по-често, раздвижвайте краката и ръцете преди ставане, леко разтягане и чак тогава станете. Добър ефект има тай чи, стреч и йога. Но за тях повече в следващата статия.

И последна препоръка- водете си дневник и отбелязвайте часовете, в които изпитвате обратна поява на симптомите и часовете, в които приемате медикамента. Само така можете да разберете повече за факторите, които ви влияят. И запомнете ПБ е много издивидуализирано заболяване, което протича индивидуализрано, затова само персонализирания подход, може да даде най-добри резултати.






 
 
 

Последни публикации

Виж всички
Болка в кръста и Паркинсон

Все повече хора с това заболяване изпитват болка в кръста, причината, за която смятат е различна от тяхното първично заболяване. В някои...

 
 
 

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page