Овладяване на тремора, подобряване на движенията и редуциране на сковаността при болестта на Паркинсон, възможно ли е?
- Vera Ivanova-Velinova
- 21.01
- време за четене: 3 мин.
Преди известно време написах статия, която засягаше тремора при болестта на Паркинсон и някои техники за неговото повлияване. Днес бих искала да ви разкажа за няколко интересни практики, които звучат много модерно и в днешно време много се спекулира с тяхното значение, приложение и смисъл, но те имат доказан, от редица проучвания ефект, върху част от симптомите при Паркинсон.
Забелязали ли сте тремора и сковаността да се повлияват от емоционалното ви състояние?
Може би, когато сте напрегнати, стресирани или притеснени сте забелязали, че тремора се влошава, а сковаността се повишава в комбинация със забавяне в движенията. И разбира се това не е случайно, заболяването протича с по-голяма емоционалност и по-засилена чувствителност и поносимост към силно стресиращи събития. Под влияние на стреса се отделят така познатите ни хормони адреналин и кортизол в допълнение с проинфламаторни молекули, които поддържат стреса, засилват вътрешната ни напрегнатост и поддържат заболяването ни активно.
През юли 2023 в поредицата на подкаста, посветен на болестта на Паркинсон на Фини Дейвис Фондацията в САЩ, беше обсъден ефекта на три важни практики, подкрепени от проучвания на Dr Sarah Mulukutla, broad certified neurologist и Dr Evelyn Ooi, physical therapist.
Според тях и резултатите от проучванията, трите важни практики, които подобряват по-горе описаните симптоми са:
Медитация / Meditation/
Медитацията е източна практика, която се използва повече от 5000 години. Нейната цел е да тренира вниманието и осъзнатостта като се постигне умствена релаксация, покой на ума и подобряване на концентрацията. Значението на думата "meditatio" идва от латиснки и означава "да мисля, да размишлявам" и "да се подготвям".
Осъзнатост / Mindfulness/
Осъзнатостта е една от практиките, при която в спокойно състояние ставаме наблюдател на собствените си мисли без да се критикуваме или съдим.
Релаксация / Relaxation/
Според психологията, релаксацията е емоционално състояние на ниско напрежение, при което липсва възбуда, особено от негативни източници като гняв, тревожност или страх.
По какъв начин тези практики подобряват състоянието ни?
Доказано е в няколко проучвания, които са провели споменатите специалисти по-горе, че медитацията успява да засили синаптичната проводимост и да подобри значително фокусът, концентрацията и вниманието ни. За жалост тези специализирани когнитивни функции на ЦНС започват да страдат с прогресия на заболяването, а заедно с тях започват да страдат и движенията ни. Всяко едно движение се извършва по-сторго опреледелен план на активация на определни мускулни групи. Когато не обръщаме достатъчно внимание и липсва фокус върху движението, неговото изпълнение значително страда, което може да влоши нашите двигателни възможности и да доведе до рискове за здравето ни. На пример при ходене, ако не сме достатъчно концентрирани и имаме вече установени равновесни дефицити, то има по-голям риск от падене.
Тук идва моментът, в който ще засегнем осъзнатостта, но не осъзнатостта на мислите ни, а осъзнатостта на движенията ни в пространството, на разположението на тялото ни в заобикалящата ни среда. Изключително важно е да осъзнаем правилната позиция на тялото ни преди да направим първата крачка или конкретно движение, да осъзнаем кога трябва да спрем и колко близо се намира обекта, към който се стремим. При заболяването на Паркинсон информацията от проприорецепторите, разположени в мускулите, сухожилията и ставите предоставят отслабен сигнал и перцепцията е нарушена. Ето защо, ако активно отделяме време за упражнение в осъзнатост на движенията, това ще ни помогне да засилим тези сигнали и да се движим по-пълноценно.
На последно място, но не и по значимост идва релаксацията. Възможността да се отпуснем, да усетим тежестта на тялото си, да усетим звуците около нас, да усетим въздуха при всяко вдишване и издишване и да изпаднем в състояние на блаженна почивка, ни носи множество ползи. Най-голямата от тях е да стимулираме парасимпатикусовия дял на автономната нервна система и да активираме така наречения релаксиращ отговор на тялото. Момент, в който напълно елиминираме стреса от тялото си и започваме процеса по възстановяване. В следствие на тази техника намалява тремора и успяваме да дадем на тялото си заслужена почивка.
В допълнение медитацията помага и за подобряване на ефекта от упражненията и движенията. Според проучвания, проведени 2013, 2015 година и публикувани в Journal Parkinson's Disease. медитацията подобрява както двигателните, така и немоторните двигателни дейности в ежедневието. Повече информация конкретно за проучването от 2015 г, може да получите по-долу:
В интернет има множество видеа на български и на английски, които можете да използвате и за трите техники. Желателно е да отделяте на ден поне по 10 минути за релаксация и медитация, а докато се движите мислете как го правите. Нека бъдем осъзнати, да бъдем тук и сега. И не забравяйте тренирайте редовно.
И ако все още не вярвате, моля опитайте следната практика в домашни условия и вижте дали тремора намалява. Ще се радвам да споделите мнения.
Водена медитация на български от Yoga21
Comments