top of page
Търсене

"Колко често да се движа и какво движение да избера при Паркинсон?"

Актуализирано: 31.03.2024 г.

Според последните препоръки на Американската Паркинсон фондация и Американския Спортен Колеж, упражненията и двигателната активност могат да променят значително моторните и немоторните симптоми на болестта на Паркинсон.-> Parkinson's Exercise Recommendations | Parkinson's Foundation

На скоро на страницата на фондацията беше публикувана кратка брошура за препоръчителната двигателна активност и продължителност на седмична база.


Какво препоръчват те?





  • Аеробни активности / ходене, бягане, плуване, каране на колело/ - 3 пъти в седмицата за по 30 мин. При аеробното натоварване е добре да се поддържа темпо, което е по-интензивно, но с възможност да се разговаря. Важно е да сте добре хидратирани и да носите бутилка вода близо до вас, тъй като кръвното налягане при заболяването е по-ниско, а с интензивното потене може да падне още.


  • Силова тренировка / с гири, уреди или ластици, които да оказват съпротиеление/ - 2 до 3 пъти в седмицата за 30 мин като се тренират големите мускулни групи за долна и горна част на тялото. Препоръчително е да се правят поне 10-15 повторения от всяко упражнение. За тежест бих добавила да изберете такава тежест, която да ви е сравнително лесна дори и при финалните повторения. Лично бих ви препоръчала да работите особено с глутелната мускулатура "задните части", както и за предна част на бедрото, тъй като това са водещи мускулни групи необходими при ходене. Не изпускайте в никакъв случай и мускулите на корема, които са важни за редица движения, при които се използва завъртането на тялото от легнало положение, както и гърба, който има тенденция да изпада във флексия или прегърбено положение при Паркинсон, а е изключително важна мускулна група за поддържане на изправеното положение на тялото и необходим при ходене и за развновесие.


  • Упражнения за баланс и равновесие - препоръчително е 2-3 пъти в седмицата, като е желателно ежедневно да се интегрират някои упражнения. Към упражненията за равновесие спадат стоенето на един на друг крак, ходенето напред и назад в права линия с един карк пред друг, прескачането на обекти на пода. Бих препоръчала ежедневно да тренирате подобни активности минимум по 30 повторения на страна. От препоръчителните спортове, които акцентират върху тази функция на тялото може да изберете йога, тай чи, танци.


  • Разтягане - 2-3 пъти в седмицата е желателно да се правят упражнения за разтягане на всички мускулни групи, с особен акцент на гърба и краката. При разтягането е важно да се спазва правилното дишане, като при засилване на стреча в една мускулна група се издишва. Аз лично бих посъветвала да направите от 8-10 разтягания с издишвания на всяка от големите мускулни групи и мускули конкретно като за целта подберете и приятна релаксираща музика. Музиката ще ви помогне да се отпуснете още повече. От спортовете можете да изберете ин йога , която е с акцент върху разтягането. ВАЖНО !!!! Безопасността е на първо място! Моля, ако имате затруднения с равновесието и минимален риск от падания винаги си подсигурете човек покрай себе си, за да ви пази. Ако използвате непосилни тежести и имате слаба мускулатура също има риск да се нараните, затова е желателно да се консултирате с опитен терапевт преди да започнете. Специална препоръка от мен е към така описаните инструкции по горе всеки ден въпреки дните, в които спазвате по-горните препоръки да практикувате LSVT BIG®, която е спецално създадена двигателна терапия за Паркинсонова болест. Повече за LSVT BIG® можете да научите ето тук -> LSVT BIG ® - доказаната двигателна терапия за Паркинсонова болест (nesespirai.com)

 
 
 

Последни публикации

Виж всички
Болка в кръста и Паркинсон

Все повече хора с това заболяване изпитват болка в кръста, причината, за която смятат е различна от тяхното първично заболяване. В някои...

 
 
 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page