top of page
Търсене

Как да подобрим фините движения на ръцете при болестта на Паркинсон?

Актуализирано: 28.02.2024 г.

Един от най-разпознаваемите и ранни симптоми на болестта на Паркинсон е липсата на сръчност в ръката. Обикновено пациетите усещат загуба на възможност да манипулират достатъчно ефективно и прецизно с ръката и по-специално с пръстите и захвата. Впоследствие се усеща ограничена сила и невъзможност за извършване на дейности от ежедневието като закопчаване на риза или панталон, завръзване на връзките на обувките, обличане и събличане на връхна дреха, обуване на чорапи, боравене с пари, писане и други. Характерна е трудността и невъзможността за писане на текст с големи и отчетливи букви, наблюдава се микрография.


Каква е причината за засягането на ръката?


Обикновено причините са няколко и до този момент не може да се определи със сигурност една конкретна причина. Наблюдава се:


  • кинетична апраксия на крайниците или намалена възможност за координация на отделните мускулни групи на ръката

  • дефицит на соматосензорния механизъм на активация при иницииране и извършване на движение

  • тремор

  • брадикинезия/ забавеността на скоростта при извършване на движенията/

  • намалена сила на ръката


Възможно ли е да се промени тази липса на сръчност и да се подобрят движенията на ръката?


Да, определено. Има редици проучвания, които доказват, че ежедневната работа и терапия фокусирана върху специфични цели могат да подобрят значително функциите на ръката и независимостта на пацентите. Резулатите от подобно клинично проучване са публикувани ето тук:A randomized controlled study of whether setting specific goals improves the effectiveness of therapy in people with Parkinson’s disease - Irene Cabrera-Martos, Araceli Ortiz-Rubio, Irene Torres-Sánchez, Janet Rodríguez-Torres, Laura López-López, Marie Carmen Valenza, 2019 (sagepub.com)

Друг вид проучванеRelearning of Writing Skills in Parkinson's Disease After Intensive Amplitude Training - Nackaerts - 2016 - Movement Disorders - Wiley Online Library е ангажирано с проблема свързан с микрографията. Проучването е контролирано клинично рандомизирано и в него са участвали 38 човека с Паркинсон, разпределени в две групи:


  • група А - тренира амплитуда на движенията и прецизно изписване на букви

  • група Б - прави основно стречинг и релаксация

Проучването доказва, че ежедневното практикуване на писане за 30 мин, 5 дни в седмицата за 6 поредни седмици значително подобрява качеството на писане и ефекта се съхранява за дълъг период от време.

Резулататите и от двете проучвания ясно определят и протокола, по който трябва да се работи по отношение на този проблем. Трябва да се фокусираме върху конкретни специфични цели като подобрена сръчност, захват в ръката, определени дейности, които искаме да тренираме, а не класическа тренировка за сила в ръката.


Ето защо LSVT BIG® е изключително ефективна терапия, тъй като тя работи по специфичен протокол с акцент върху амплитудата и интензитета с предварително определени специфични индивидуализирани цели за всеки пациент.


Терапията е доказала своята ефективност в следните направления:


  • прецизността на изпълнение на движенията

  • качеството на изпълнение

  • скоростта на извършване на дадено движение

  • като цяло независимостта на пациентите и възможността сами да извършват дейносттите от ежедевието, които искат и имат желание да съхранят

В допълнение мога да кажа, че брадикинезията / забавеността при извършване на движение/ и подобряването на силата са основен фoкус на LSVT BIG® и терапията води до значително подобряване в скоростта и в качеството на изпълнение на движението.


Протоколът на LSVT BIG® e строго систематизиран в 16 сесии, 4 пъти в седмицата, последователни 4 седмици. Работата с терапевта е много интензивна и интересна по време на сесиите, но не се залъгвайте, за да има максимална ефективност трябва да има желание от страна на пациентите за ежедневна работа и полагане на усилия. Този вид терапия е дългосрочна терапия, чиито резултати зависят от ежедневната работа и мотивация.


Независимо дали решите да се ангажирате със специфична терапия или не, апелирам, не спирайте да използвате колкото се може повече ръката си, въпреки трудностите, които изпитвате. Най-добре е да се подберат определени дейности, които ви притесняват и усещате ограничени възможности, в тяхното изпълнение и да ги практикувате колкото се можете по-често.


По-долу може да намерите някои от дейностите на ежедневието, с които да започнете вашия тренировъчен режим, желателно е да ги правите с повече повтерения няколко пъти на ден:


  • обличане и събличане на връхна дреха / яке / - винаги се започва обличането с по-слабата ръка можете да видите правилното изпълнение ето тук-> https://youtu.be/6kc6WHHZcLU

  • обуване и събуване на панталон можете да видите правилното изпълнение ето тук-> PWR! Move to help you Put Your Pants On (youtube.com)

  • обуване и събуване на чорапи можете да видите правилното изпълнение ето тук-> Bing Videos

  • закопчаване и откопчаване на риза с копчета

  • писане

  • хранене с нож и вилица


В заключение ще цитирам моите колеги от LSVT GLOBAL - USE IT OR LOSE IT! или Използвай дадена функция ( дадена част активно от тялото си) или я загуби!


Затова нека не губим повече време, а активно да се ангажираме с практика!


За записване на час, може да използвате формата ето тук : Записване на час | My Site (nesespirai.com)


Уточнение: Моля използвайте формата 'Свържете се с нас" за връзка под резервационната форма за консултация.








 
 
 

Последни публикации

Виж всички
Болка в кръста и Паркинсон

Все повече хора с това заболяване изпитват болка в кръста, причината, за която смятат е различна от тяхното първично заболяване. В някои...

 
 
 

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page