top of page
Търсене

Значението на пациентския дневник

Знаете ли кой е Морфей?


Морфей е тракийския бог на сънищата. Той се явява в човешките сънища с много и различни лица като целта е Зевс да ни предупреди или да ни вдъхнови по време на сън. Бог Морфей се споменава за първи път в известното произведение на Овидий "Метаморфози".


Подобно на Бог Морфей, заболяването на Паркинсон е многолика болест, която се изразява и протича по много индивидуален начин и може би нейната поява е свързана с възможността да ни информира, че дълго време сме пренебрегвали собствените си нужди и не сме давали на тялото ни това, от което наистина се нуждае. Според д-р Давид Кац, един от водещите лекари в САЩ, който работи с хронични заболявания и епидемиология, "Хроничното заболяване не е резултат, а ефект"


Въпреки че в дебелите учебници заболяването е описано по идентичен начин и че според световните гайдлайни лечението е стандартно за всички болни, то има огромно значение индивидуалния подход и лечение адаптирано специфично към всеки пациент.Ето къде на помощ идва "пациентския дневник".


В моя житейски път имах възможността да се срещна с прекрасни лекари-невролози като д-р Валерия Атанасова и д-р Мария Петришка, с които сме разисквали в детайли колко е важно пациентите да си водят дневник, дневник, в който всеки пациент да описва приема на лекарствата, кръвното налягане, като се отчита как се променят движенията след прием на медикамента, начин на хранене, прием на течност, поява на странични ефекти. Много чест симптом, който забелязвам на пример е спад в кръвното налягане и поява на замаяност при някои хора след прием на определен вид медикамент.

Също така бих добавила в този дневник да се описват и всички двигателни дейности от ежедневието или в работата, които ни притесняват. В допълнение може да се опише съня, който има особен ефект върху движенията, сковаността и тремора.


Препоръчително е да се научим да се самонаблюдаваме и да описваме физическото, емоционално и ментално състояние и то не е, повярвайте ми "СЪЩОТО" като вчерашното, както баща ми често споделя. Лично аз виждам разликата отстрани и виждам промяната.


Какъв е смисъла от този дневник?


Смисълът от позицията на невролозите е , че благодарение на дневника им предоставяте по-точна информация кой медикамент и в какви дози ви помага на вас и как да оптимизират терапията ви в бъдеще.


По отношение на движенията - смисълът е че трябва да се концентрирате точно върху тези дейности, които представляват трудност и да ги тренирате ефективно, но разбира се след предварителна консултация със специалист, за да не крие риск за здравето ви.


В САЩ има специално приложение - APDA symptom tracker, на Aмериканската Паркинсон асоциация, което дава възможност на хората с това заболяване да описват симптомите си и как се чувстват. -APDA Symptom Tracker App | American Parkinson Disease Association


За жалост в България нямаме такъв инструмент, но всеки един човек може да направи таблица или дневник, в който ако не всеки ден поне 2-3 дни в седмицата да описва състоянието си спрямо критериите по-горе.


Защо е важен дневника?


Важен е правилния подход към мениджмънта на заболяването и то е в цялостната промяна на начина на живот, а не в приема само на медикаменти. Но всички тези промени са строго индивидуални спрямо нашите нужди и ритъм на живот.


И да, трябва воля, трябва желание, отдаденост и ангажираност. А с каква по-важна работа може да сме по-ангажирани от собственото ни здраве и живот?



 
 
 

Последни публикации

Виж всички
Болка в кръста и Паркинсон

Все повече хора с това заболяване изпитват болка в кръста, причината, за която смятат е различна от тяхното първично заболяване. В някои...

 
 
 

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page