Знаете ли какво представляват ултредиан ритмите и защо е важно да почиваме?
- Vera Ivanova-Velinova
- 10.01
- време за четене: 3 мин.
Актуализирано: 11.01
На всички са ни познати циркадните ритми и как нашето тяло физиологично е адаптирано към 24 часовия период на денонощие. Знаем, че когато стане тъмно тялото ни започва да отделя мелатонин, за да провокира заспиване и поддържа качествен сън, също така знаем, че тялото ни автоматично се събужда с първите лъчи на слънцето. Циркадните ритми са важни за поддържане на редици физиологични функции в тялото, за секрецията на хормоните и метаболизма на невротрансмитерите в мозъка като нашето тяло реагира на светлината и тъмнината чрез две състония- сън и бодърстване. В една от статиите в блога в детайла представих съня и неговото значение за секрецията на допамина и движенията на тялото, но не успях да ви разкажа за значението на почивката, ето защо днес ще се спрем повече на нея.
Човешкото тяло има специфични ритми през деня, които са в изключителен синхрон с природата и нейните вибрации. Тези ритми са познати като "ultredian rhythms".
Нови проучвания откриват, че през деня, когато сме в състояние на бодърстване има фази, в които сме пълни с енергия и най-продуктивни и такива, в които се чувстваме уморени, раздразнителни, със загуба на концентрация и изпадаме в състояние на мозъчна мъгла. Доказано е че тези фази са определени времево в 90 мин. хиперпродуктивно състояние и 20 мин. състояние с ниско ниво на енергия и че през деня се редуват 4 такива фази.
Запитвали ли сте се кога сте най-продуктивни?
Предполагам сутрин, когато мозъка е отпочинал след качествения сън и тялото е регенерирало. Разбира се това не е случайно, качествената почивка помага да се възстанови мозъка и да се изчисти тялото от натрупаните отпадни продукти, които са се образували от работата на нашите клетки през предния ден.
Същия този процес се случва и през деня, имаме 90 минутна активност и тялото генерира отпадни метаболити от мозъчната и двигателната дейност и следва 20 мин период, в който тялото трябва да бъде в почивка и да се възстанови и детоксикира от създадените по време на 90 мин отпадни метаболити. Ако не му дадем това време за почивка, а продължаваме да се насилваме да работим, започваме да се чувстваме уморени, раздразнителни, негативни и изтощени и разбира се непродуктивни. Това състояние генерира и нашия стрес отговор, при който се отделя адреналин и кортизол и проинфламаторни медиатори, които поддържат хроничното възпаление, а оттам са предпоставка за провокиране на ново или поддържане на настояще заболяване.
По време на почивка настъпва процес на възстановяване и обновяване на тъканите и клетките. В същност истинсия процес на възстановяване настъпва, когато сме спокойни и сме стимулирали парасимпатикувата нервна система.
Защо е важно да знаем за ултредиан ритмите?
Защото можем да си дадем време за почивка и осъзнатост. Да знаем, че трябва да осигурим почивка на тялото и да му дадем време да се самоизчисти и възстанови. Да уважим тялото си и неговите нужди, а не да го насилваме.
По какъв начин можем да почиваме?
Най-важното е да махнем всички устройства с екарани около нас/ телефони, таблети, телевизори, компютри/. След което да отделим 10- 20 мин за краткотраен сън, медитация, лека разходка сред природата, дишане, приятна среща или комуникация с някого, когото харесваме със здравословен обяд или следобедна закуска.
Какви са ползите от почивката?
Ползите за тялото са в различни аспекти:
физически - балансиране на хормоните, кръвната захар; увеличава се енергията; възстановяване на клетките и тъканите; подобряване на имунитета
умствени - редуциране на стреса и по-добър контрол на заболяването; подобрена продуктивност; увеличаване на креативността; по-лесно вземане на решения и концентрация
емоционални - стабилизиране на емоциите, подобрено настроение, увеличване на търпението и емпатията
спиритуални- отделяме време и място за грижа за себе си и подобряваме връзките и комуникациите си с другите около нас
Предполагам много от вас ще се запитат защо пиша за ултредиан ритмите в блог посветен на болестта на Паркинсон?
Защото силно вярвам, че всяко заболяване е предизвикано от много фактори, а най-големия от тях е начина ни на живот. Наследствеността е важен фактор, но не е единствен, цялостният подход на грижа или липса на грижа към нас самите определя и какво ще се случи с нас и нашето здраве.
И след като прочетохте статията, ще продължите ли да бързате без почивка, защото работата ни е по-важна от нашето здраве и живот?
Източник: Home - Pilar Gerasimo
Comentários