Забавяне прогресията на заболяването на Паркинсон, възможно ли е?
- Vera Ivanova-Velinova
- 10.05.2024 г.
- време за четене: 3 мин.
Актуализирано: 13.06.2024 г.
В "Annals of Neurology", периодично научно издание на Американската Асоциация по Неврология, 2021 г беше публикувано проучване с участието на главния изследовател и един от водещите невролози в Нидерландия, Dr Helmich, от Radboud University Medical Center, в което той описва невероятният ефект който упражненията и двигателната активност оказват върху мозъка и прогресията на болестта.
Проучването се нарича "The Park-in-Shape trial"/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34951063/, което е едноцентрово двойно-сляпо рандомизирано контролирано проучване с участието на 130 пациента диагностицирани с Паркинсон, разпредлени в две групи:
извършващи аеробни упражнения - 3 пъти в седмицата за 30-45 минути
практикуващи само стречинг/ разтягане/ - 3 пъти вс едмицата за 30-45 минути
Проучването е с продължителност 6 месеца и е уникално с факта, че се провеждат множество ЯМР изследвания, с които се наблюдават промените, които настъпват в мозъка вследствие на двигателната активност.
Резултатите, които са наблюдавани са повече от невероятни. Аеробните упражнения, но не и стречинга, водят до повишена функционална активност и свързаност между определени мозъчни структури като предния путамен / Путаменът е кръгла структура, разположена в основата на предния мозък. Путаменът е една от структурите образуващи базалните ганглии. Основната функция на путамена е регулация на движенията, роля в обучението, освобождаването на допамин/ със сензомоторния кортекс спрямо задния путамен. Аеробните упражнения също подобряват когнитивния контрол и когницията. Освен това, аеробните упражнения увеличават функционалната активност и взаимодействие в дясната фронтопариетална мрежа като по този начин пропорционално намаляват глобалната атрофия на мозъка.
Научния труд на д-р Хелмик, започва с думите "Все по-голям брой проучвания показват, че моторните симптоми, свързани с болестта на Паркинсон (PD), могат да бъдат подобрени чрез физически упражнения. Наскоро завършихме клинично изпитване, показващо забавена прогресия на моторните симптоми при PD след аеробна интервенция с упражнения (изпитване Park-in-Shape).1 Подобни находки са наблюдавани при клинично изпитване, което изследва дозировката на упражненията при de novo PD (изпитване SPARX).2 Тези две проучвания предоставят сериозни клинични доказателства, че упражненията могат да облекчат моторните симптоми при PD. Въпреки това, мозъчните механизми, които стоят в основата на този ефект, остават неясни...."
Ето защо целта на неговото проучване е чрез множество проведени ЯМР снимки и околумоторни когнитивни задачи, да разбере финните и интимни механизми, чрез които функцията на мозъка се променя вследствие на аеробните упражнения. И....успява:)
Доказва, че групата с аеробни упражнения, показва значително по-голямо задно към предно изместване на кортикостариалната сензомоторна активност и интеграция в сравнение с групата, която практикува стречинг/ разтягане/. Функционалната свързаност на предния путамен, спрямо задния путамен, се увеличава в 4 клъстера в дясната първична моторна кора, първичната соматосензорна кора и премоторната кора.
И ако това не е уникално откритие, което доказва ефекта на двигателната активност върху мозъка, не знам кое може да е.
Двигателната активност е изключителна препоръчителна за заболяването на Паркинсон, но също е важно каква форма да изберете. За разлика от всички други оздравителни гимнастики, които се борят с проблеми свързани с равновесието, сковаността и слабостта при засегнатите от Паркинсон, LSVT BIG e специализирана двигателна програма, която е създадена специално за тази болест и се бори с всички тези проблеми едновременно. Нейната цел е да се фокусира върху основните проблеми и е систематизирана по начин, по който пациентите могат да извлекат максимална полза. Нейната ефективност е доказана с множество проучвания, които можете да откриете и на официалната страница на LSVT GLOBAL- Home (lsvtglobal.com)
За разлика от другите програми, тя се извършва всеки ден по 1 час, за да осигури на пациентите максималната нужда от ежедневно движение, насочена към индивидуалния конкретен проблем.
Повече за нея можете да научите и от моята статия тук LSVT BIG ® - доказаната двигателна терапия в САЩ за Паркинсонова болест (nesespirai.com)
И нека не губим повече време и да обуем спортните си обувки или джапанки :) / плуването съшо е изключително ефективно за подобряване на координацията/ и с голяма усмивка да вземем дневната си доза гимнастика:).
Comentarios